Zeptejte se

Přečtěte si nejčastější otázky nebo nám napište pomocí formuláře níže

Přejít k formuláři
Přejít k formuláři

Nejčastější dotazy

INVESTICE

Kdokoli, komu už bylo 18 let, má bydliště v České republice a bankovní účet v českých korunách.
Ano, investovat můžete třeba finanční bonus z práce, peníze z dědictví nebo úspory, které zatím leží ladem na běžném účtu.
Ano, pravidelné investice jsou ostatně tím nejlepším způsobem, jak dlouhodobě investovat.
Investovat můžete již od 1 000 Kč, ale doporučujeme úvodní investici alespoň 10 000 Kč, aby byly investice ideálně rozloženy.
Vaše peníze budou zainvestovány do dvou pracovních dnů od přijetí vaší platby.
Rebalancování portfolia můžete schválit vždy měsíc (nebo déle) od posledního rebalancingu. Přesné datum nejbližšího možného rebalancingu naleznete po přihlášení v klientské zóně.
Nijak vám v tom nebráníme, ale kontrola a rebalancování portfolia může stát jednotlivce spoustu peněz na poplatcích. A to nemluvíme o množství času a energie, které tím strávíte. U nás obchodujete společně s ostatními, takže dosáhnete nižších nákladů.
U každého portfolia najdete historickou výkonnost. Rozsah zhodnocení je od 3,17 % až po 7,95 % ročně, měřeno za posledních 10 let. Je také potřeba vědět, že investování je rizikové a historická výkonnost negarantuje, že se bude opakovat i v budoucnu.
Fondee finanční poradenství nenabízí ani nevykonává.
Prostředky odeslané z vašeho účtu se smění na eura, za která se obratem nakoupí ETF. Účet se tedy skládá z nakoupených ETF a finanční rezervy v eurech (v rozsahu kolem 2 % výše portfolia). Při uzavření účtu nebo výběru jsou eura proměněna zpět na koruny a odeslána na váš bankovní účet.
ETF, Exchange Traded Fund, neboli burzovně obchodovaný fond. O co jde? ETF se obchoduje na burze podobně jako akcie a váže se k určitému podkladovému indexu, a tím kopíruje jeho výkonnost. To znamená, že každé ETF kopíruje vývoj stovek až tisíců akcií nebo dluhopisů na celém světě.
Všechna ETF ve vašem portfoliu jsou obchodovaná v EUR na evropských burzách. Vy zašlete peníze v českých korunách, které směníme na eura a nakoupíme za ně ETF. Při prodeji portfolia vám zpět na účet zašleme české koruny.
Investor si vybere složení investice podle 7 různých typů portfolia, které se liší procentuálním zastoupením akciových a dluhopisových ETF. Každé ETF zastupuje určitou geografickou oblast nebo index, je dostatečně velké a likvidní, má za sebou několik let úspěšného fungování, je využíváno světovými asset manažery v jejich portfoliích, má nízké poplatky a dosahovalo solidního historického zhodnocení.
Složení investic si můžete libovolně měnit na základě výběru svého investorského profilu.
Ne, toto zatím není možné.
Ano, taková situace může nastat. Abychom vám práci s daněmi usnadnili, na začátku každého roku vám připravíme daňové podklady.
Měnové riziko u portfolií zajištěno není z několika důvodů: (i) historická volatilita kurzu EUR-CZK je relativně nízká, (ii) vývoj EUR-CZK je těžko předvídatelný a může jít nahoru i dolů, (iii) klademe důraz na nákladovou složku a zajišťování by znamenalo dodatečné náklady pro naše klienty, a (iv) zajišťovat stejně efektivně nelze, protože dáváme klientům flexibilitu si peníze kdykoli vybrat a tudíž nevíme, na jaké časové období bychom zajišťovat měli (klient může zítra vybrat peníze, ale samotný produkt zajištění by zbyl).
Nikoli, Fondee neposkytuje služby asset managementu.

OTEVŘENÍ ÚČTU

Registrace u Fondee, jejíž součástí je i otevření účtu u brokera, trvá asi 30 minut. K plnému dokončení registrace je pak potřeba počkat obvykle 1 až 2 dny, než proběhne bankovní převod a broker dokončí prověření vaší identity. Po odeslání platby a podpisu smlouvy tedy nemusíte dělat nic - jakmile je účet ověřen, dáme vám vědět.
Během registrace budete potřebovat sken/fotku pasu nebo obou stran občanského průkazu a IBAN číslo svého bankovního účtu.
Ne, stačí je naskenovat nebo vyfotit a uploadovat během registrace.
V procesu registrace se dozvíte, na jaký účet platbu zaslat. Je důležité, aby platba přišla z účtu, který jste uvedli během registrace. Po přijetí první platby je váš účet aktivován a peníze jsou zainvestovány. Detaily k platbě také naleznete v klientské zóně v sekci "Chci vložit peníze".

POPLATKY

Fondee si účtuje roční poplatek ve výši 0.9% z hodnoty vašich investic. Jednou za měsíc se odečte 1/12 ročních poplatků, tedy 0,075 % z hodnoty vašeho portfolia. Při 200 000 Kč tak měsíčně zaplatíte 150 Kč. Měsíční poplatky se vypočítávají z konečné hodnoty portfolia poslední obchodní den v měsíci a jsou strženy na začátku následujícího měsíce.
Veškeré náklady spojené s vaší investicí.
Až v momentě, kdy s Fondee podepíšete smlouvu, zašlete peníze a ty jsou zainvestovány. Do té doby nic neplatíte.
Zhruba 2 % z hodnoty vašeho portfolia jsou v peněžních prostředcích, ze kterých se poplatky strhnou.
Fondee platíte 0,9 % ročně. K tomu se platí také poplatky za ETFka ve vašem portfoliu. Ty přímo nevidíte, jelikož jsou již zahrnuty ve výkonnosti ETF fondů. Lze je dohledat v tzv. Klíčových informacích pro investora (KIID). Tyto informace jsou pro každé ETF volně dostupné v klientské zóně.
Poplatky jsou u každého portfolia trochu jiné, v průměru 0,15 % ročně. Vždy vám řekneme, kolik činí u vašeho portfolia.
Při nákupu ETF, jako u jakéhokoli jiného obchodovatelného aktiva, zaplatí obchodník část tzv. spreadu. To je rozdíl mezi kotovanou nákupní a prodejní cenou. Zde záleží na konkrétní situaci na trhu a frekvenci obchodování a rebalancování. Odhadujeme však, že na roční bázi v % z vašeho portfolia je tento poplatek minimální (méně než 0,05 %).

BEZPEČNOST

U našeho prověřeného brokera. Pokud by se s Fondee cokoliv stalo, vy o svoje peníze a investice nepřijdete.
Vaše peníze jsou uloženy u právně oddělené entity, takže k nim Fondee nemá přímý přístup. I v případě našeho krachu tak peníze neztratíte.
Nastává stejná situace, jako při ukončení činnosti Fondee. Peníze jsou u právně oddělené entity, takže se k nim jako věřitelé snadno dostanete. Navíc máte v tomto případě také nárok na náhradu za majetek, který vám od brokera nemohl být vydán z důvodů přímo souvisejících s jeho finanční situací, a to až do výše až 20 000 EUR.

KLIENTSKÁ ZÓNA

Po dokončení registrace a zaslání první platby získáte přístup do klientské zóny. Zde uvidíte aktuální hodnotu vašeho portfolia, jeho geografické složení a složení z konkrétních ETF a jejich Klíčové informace pro investory. V sekci Historie uvidíte historický vývoj hodnoty portfolia po dnech a detaily k obchodování. Můžete si zde také změnit typ portfolia nebo frekvenci zasílání emailových výpisů z účtu.
Vaše nové vklady zpracujeme druhý pracovní den po jejich přijetí. Požadavky k výběru či ke změně typu portfolia lze zadávat do 9:00 hodin obchodního dne.

UZAVŘENÍ ÚČTU

Pokyn k prodeji můžete dát kdykoli, pokud právě neprobíhá obchodování. Prodej investic zajistíme nejbližší další obchodní den, případně i v den zadání, pokud je výběr zadán do 9:00. Peníze vám následně pošleme na účet (bankovní převod obvykle trvá jeden až dva dny).
Ne, investice můžete prodat zdarma.
Na váš primární účet, ze kterého jste nám peníze poslali.

Nenašli jste odpověď na své otázky?

Děkujeme za váš dotaz, brzy se vám ozveme!